ПРОГРАМ КОНФЕРЕНЦИЈЕ „ИВО АНДРИЋ У НАШЕМ ВРЕМЕНУ“

11. октобра 2017.

 

Andrićev institut cover

12.10.2017.

Ручак, Златна моруна, у 15,00

Регистрација учесника, Библиотека, 16,30

 

Свечана сала, 17,00: Пленарно предавање

Емир Кустурица

 

Свечана сала, 18,00: Пленарно предавање

Јован Делић – Зашто Андрић у нашем времену?

 

13.10.2017.

Доручак, Златна моруна, 8,00

Секција 1: Свечана сала, 10,00 – 11,30

Радојка Вукчевић – Мост Силије Хоксворт између Истока и Запада

Предраг Петровић – Фигуре уметника у Андрићевим романима

Младен Шукало – Другост, страност и театрализам (у Андрићевом роману Травничка хроника)

 

Секција 2: Библиотека, 10,00 – 11,30

Валентина Питулић – Андрић и усмена традиција

Светлана Шеатовић – Андрић и Јадран – перцепција више цивилизације

Љиљана Марковић – Андрић и Јапан

Марија Јефтимијевић Михајловић – „Очима се дух не може наситити“ или за чим трагамо по далеким земљама („Сусрет у Кини“ Ива Андрића)

 

Секција 3: Књижевни салон, 10,00 – 11,30

Сања Мацура – (Не)пристајање на злостављање

Јулијана Вучо – О једном пријатељству – сећања

Ала Шешкен – Иво Андрић – портрет мислиоца и интелектуалца ХХ века (Д. Ћосић „Писци мога века“)

Александра Вранеш – Андрић и Десанка

Ивана Јовановић – Историјски и социолошко-културолошки аспект проучавања етникума у Андрићевим делима

 

Пауза, 11,30 – 11,45

Секција 4: Свечана сала, 11,45 – 13,15

Зоран Аврамовић – Да ли нам Андрићево дело помаже у разумевању друштвене стварности?

Маја Радонић – Алија Ђерзелез – наш савременик

Живојин Ракочевић – Андрић, Ђилас, Његош: косовски круг, силазак са позорнице смрти или говор о себи

Ђина Весић – Дела Иве Андрића између књижевности и идеологије

 

Секција 5: Библиотека, 11,45 – 13,15

Јелена Филиповић, Ивана Вучина Симовић – Андрићева визија другости: Јевреји као „замишљена заједница“

Миодраг Вукчевић – Иронија стереотипа: Како је веровање Грегора Федуна надвладало његову природу

Маријана Јелисавчић, Велимир Младеновић – Сусрет култура у Травничкој хроници: Французи и Травничани

Невена Јанићијевић – Слике предела и мостови у путописима Иве Андрића и Хулија Кортасара

Секција 6: Књижевни салон, 11,45 – 13,15

Маја Ђукановић и Весна Половина – Безеквивалентна лексика у преводима дела

Иве Андрића на француски, енглески и словеначки

 Мирјана Теодосијевић – Уз мостове остала је и ћуприја

Весна Укропина, Меланија Блашковић, Слађана Субашић – Андрићев свет оком библиографа

 

Ручак, Златна моруна, 13,15 – 15,00

Секција 7: Свечана сала, 15,00 – 16,30

Љиљана Бајић: Иво Андрић – школски класик

Раде Лаловић – Школско проучавање одломка „Данак у крви“ у функцији неговања културе сјећања на страдање српског народа

Вишња Минчев, Милијана Добросављевић – Ново читање Андрића у педагошкој пракси

 

Секција 8: Библиотека, 15,00 – 16,30

Нина Говедар – Иво Андрић и естетика рецепције

Вела Николић – Иво Андрић – Неимар над неимарима (са)градио мостове пишући о њима

Јелена Тодоровић – Смисао почетка и краја романа Проклета авлија Иве Андрића

 

Секција 9: Књижевни салон, 15,00 – 16,30

Растко Лончар – Лик Иве Андрића у савременој српској прози

Даница Трифуњагић, Бранко Ранковић – Динамизам и за Андрића

Софија Шкорић – Иво Андрић у свим временима

 

Секција 10: Библиотека, 16,45 – 18,00

Биљана Дојчиновић – Феминистичке теме у Андрићевим приповеткама

Дивна Васић – Андрићева јунакиња Лотика као прототип савремене пословне жене

Марија Шљукић – Ликови фаталних жена у делима Иве Андрића и Драгише Васића као универзални кључ за разумевање односа жене и човека

 

Свечана сала, 18,30

Представљање књига:

Злата Бојовић – Андрић и Дубровник

Јован Делић – Вечна присутност Његошева

 

Вечера, Златна моруна, 20,00

 

14.10.2017.

Доручак, Златна моруна 8,00

Обилазак Андрићграда, Андрићеве учионице и на Дрини ћуприје

Ручак, Златна моруна 13,00

Scroll to Top