Одјељење за историју

Одјељење за историју Андрићевог института основано је са циљем да пружи значајан допринос изучавању, анализи и промоцији историјских догађаја, посебно оних везаних за 20. вијек. Као једно од кључних академских тјела Института, Одјељење за историју остварује своју мисију кроз истраживање значајних историјских тема, објављивање научних публикација, те организовање конференција и јавних предавања од значаја за ширу научну заједницу и јавност.

Основано 1. децембра 2014. године, Одјељење за историју је одмах поставило темеље за амбициозан програм, са посебним фокусом на обиљежавање стогодишњице од почетка Првог свјетског рата. У складу са овим, формиран је и Међународни научни одбор који подржава и координише активности Одјељења и усмјерава будући развој кроз одређивање приоритета и сарадњу са водећим историчарима и академицима из земље и иностранства.

У оквиру издавачке дјелатности, Одјељење за историју је покренуло серију публикација под називом „Историјске свеске“, у којима се разматрају различити аспекти историје 20. вијека, укључујући теме из Првог и Другог свјетског рата. Као дио своје мисије едукације и ширења историјског знања, Одјељење за историју редовно организује научне скупове, предавања и конференције. Одјељење за историју успоставља стратешке сарадње са домаћим и међународним институцијама и академским експертима, радећи на обиљежавању значајних историјских јубилеја и реализацији међународних научних пројеката. Ова сарадња доприноси размјени знања и искустава, те промоцији историјских истраживања и на регионалном и на глобалном нивоу.

Захваљујући издавачкој дјелатности, научним скуповима и међународним пројектима, Одјељење за историју успјешно остварује своју мисију као платформа за дубоко, критичко и објективно проучавање историјских догађаја и феномена.

 

Активности:

  • Документарна изложба архивске грађе „Млада Босна и Сарајевски атентат“ (31.08.2014.) у сарадњи са Архивом Републике Српске из Бања Луке.
  • Документарна изложба под називом „Почиње рат – судбина народа са обе стране реке Дрине“ у сарадњи са Архивом Србије и Историјским архивом из Ваљева.
  • У току 2014., 2015. и 2018. године сниман је циклус емисија „Рат за цивилизацију“ који је емитовала Радио-телевизија Републике Српске
  • Научна конференција „Цивилне жртве и ратни заробљеници у Првом свјетском рату“ Научна конференција „Обележавање 1914. у 2015. години“
  • Међународни научни скуп „Мост у књижевности, историји и кинематографији“ (28–30. 10.2016.)
  • Научна предавања „Други свјетски рат у историјској перспективи“ (02.2016.) Говорници: др Миле Бјелајац, директор Института за новију историју Србије, др Алексеј Валерјевич Исаев, стручњак за Други свјетски рат из Москве, и др Светозар Рајак, професор у Лондонској школи економије и политичких наука ЛСИ.
  • Научна конференција „Странице историје српско-руских односа у 19. и 20. веку“ (08.04.2017.)
  • Научна конференција „Сан о граду“ (17–19.11.2017.) у организацији Одјељења за књижевност и Одјељења за историју
  • Научно предавање „Живот Мехмед-паше Соколовића“ (08.12.2017.). Говорници: мр Енес Демир, запослен у Генералној дирекцији државних архива Републике Турске, проф. др Милош Ковић, историчар, др Мирослав Перишић, руководилац Одјељења за историју Андрићевог института и Емир Кустурица, директор Андрићевог института
  • Међународна научна конференција „Године које су промениле свет. Први светски рат у историји и историографији“ (28–06.2018.)
  • Предавање др Гордане Илић Марковић, слависте са Бечког универзитета, „Пропагандни израз Првог светског рата на примеру деловања Аустроугарског ратног пресбироа и Ратног пресбироа Врховне команде Краљевине Србије“ (12.06.2018.)
  • Предавање проф. др Гидеона Грајфа „Јасеновац – Аушвиц Балкана – Усташка империја окрутности“(15.12.2018.)
  • Предавање академика Љубодрага Димића „Српски 20. век“ (16.12.2018.)
  • У организацији Одјељења за историју у току 2018. године сниман је циклус емисија „Рат за цивилизацију“ који је емитовала Радио-телевизија Републике Српске.
  • Округли сто „Европа и Русија“ (28.06.2022.)
  • Округли сто „Рат и цивилизација“ (27.05.2023.)