Одржана промоција издања Андрићевог института на 67. Међународном београдском сајму књига

26.10.2024

Андрићев институт је на овогодишњем 67. Међународном београдском сајму књига представио изузетну продукцију својих научних и културних издања, што је изазвало велико интересовање и потврдило значај ове установе на домаћој и регионалној културној сцени. Промоција је одржана 26. октобра у сали „Иво Андрић,” а на њој су учествовали руководиоци одјељења која дјелују при Андрићевом институту.

Истакнута издања из области историје и критике друштва

Др Мирослав Перишић, руковидилац Одјељења за историју, представио је капиталне монографије академика Љубодрага Димића, „Срби и Југославија (изгубљени век)” и „Тито и Совјети 1944–1980 (Стаљин, Хрушчов, Брежњев),” истичући да су ова дјела резултат четрдесетогодишњег истраживачког рада. Перишић је нагласио да Димић у овим монографијама открива историјске токове и драме које су обиљежиле вијек српског и југословенског народа.

Публикације које преиспитују савремене вриједности

Директор Андрићевог института Емир Кустурица представио је књигу „Либерализам сам против себе” аутора Самјуела Мојна, наглашавајући да ово дјело разбија традиционалне илузије о слободи и просвећености либерализма. „Либерализам овде показује свој одмак од еманципаторске мисије,” истакао је Кустурица, подвлачећи значај критичког сагледавања овог политичког концепта у нашем добу.

Одјељење за српски језик – поносна продукција

Проф. др Милош Ковачевић, руководилац Одјељења за српски језик, истакао је да је овогодишња продукција одјељења највећа до сада, са чак девет објављених публикација. „Часопис ‘ЛИК’ постао је тек други часопис из Босне и Херцеговине са ознаком М51, што га сврстава у часописе од националног и културног значаја,” додао је Ковачевић. Овај часопис, као и монографије из области српске лингвистике, обогаћују научну литературу и унапређују српску синтаксу.

Одјељење за књижевност: наслеђе Андрићевог стваралаштва

Проф. др Мило Ломпар представио је зборник радова са научног скупа посвећеног критичком издању дјела Иве Андрића, оцјењујући га као „подухват од националног и културног значаја.” Ломпар је истакао значај овог издања за изучавање Андрићевог књижевног насљеђа и његов утицај на савремену српску књижевност.

Социолошка истраживања и критика западног друштва

Проф. др Слободан Антонић испред Одјељења за друштвене науке представио је књиге које истражују савремене друштвене појаве. „Публикације Макса Шелера и Ане Вуковић баве се критиком модерног западног друштва, као и културом поништавања,” рекао је Антонић, додајући да овогодишњи зборници и монографије дају важан допринос разумијевању савремених социолошких феномена.

Изузетна продукција и посвећеност националном идентитету

Промоција је закључена представљањем зборника радова са прошлогодишњих научних скупова, укључујући теме као што су „Отац у српском језику, књижевности и култури” и „Култура поништавања и поништавање културе: српски случај,” које додатно доприносе актуелним друштвеним дискурсима. Андрићев институт својом продукцијом потврђује мисију очувања и његовања српског културног и научног идентитета, као и посвећеност развоју критичке мисли.